צלקות?!

הניסיון שלנו זה הבטחון שלכם!

חוגגים 20 שנה בישראל!

הפתעה: "את הולכת לעבור ניתוח קיסרי" – איך התמודדתי

בראש שלי כבר דמיינתי את הלידה מושלמת. קצת צירים, קצת לוחץ, אולי אפילו כואב – אך בסופו של דבר, הנס קורה, ועל חזי מונחת תינוקת מדהימה, שבוכה ומתרגשת לפחות כמוני, אימא שלה, שהרגע הביאה אותה לעולם.

הכל כבר היה מתוכנן מבחינתי, איך אני יולדת בקלות, והכל מסתדר כמו שצריך.

ובכן, איך אומרות, "חלומות לחוד ומציאות לחוד"…? אז כזה, רק תוסיפו ניתוח קיסרי שהגיע בהפתעה, ברגע האחרון, ועם מזכרת נוספת בצורת צלקת, שאמורה ללוות אותי לאורך המשך חיי.

איך לתאר לכן מה עבר לי בראש כשהבנתי שהדרך היחידה היא קיסרי?
סופה של חששות, החל מדאגה למתוקית שבדרך, ועד להתמודדות עם ניתוח כשלעצמו, וההשלכות שתהיינה לו על הגוף שלי… הכל מתערבב בראש, בכמה דקות שבהן אין לך באמת בחירה או ברירה, כי – קדימה, צריך לפעול.

זה יכול להישמע אנוכי שאחד הדברים שחשבתי עליהם באותו רגע, זאת הצלקת שתישאר מהניתוח.

כן, אני מכירה. יש לי חברות שילדו בקיסרי, רובן נושאות את הצלקת בגאווה ואהבה, אבל באמת של החיים, רובן, היו מעדיפות לוותר על הצלקת הזאת, אם אפשר, לחלוטין.

***

לקח קצת זמן עד שהעזתי לשאול לגבי הצלקת. פחדתי, שיחשבו שאני לא אימא מספיק אכפתית. ש-איך אני בכלל חושבת על עצמי, ועל הגוף שלי, עכשיו שיש את הקסם הקטנה הזאת והיא פה, בריאה ושלמה – תודה לאל.

"זה בסך הכל 10 סנטימטרים, אולי טיפה יותר", ניסיתי להגיד לעצמי, "והיא כל-כך נמוכה, שאפילו לא צריך להרים את  החלק התחתון של בגד הים, שאף אחד לא יראה".
אבל אני אראה.
אני אראה את הצלקת הזאת כל יום במראה, והיא תפריע לי.
זאת האמת. קל לשפוט מבחוץ על שטחיות, אבל זה עדיף בעיניי על להיות צבועה.

אחרי הלידה, כשאני כבר מתאוששת אל האושר של להיות אימא בפעם הראשונה, הרופאה פינתה את החדר והשאירה אותנו לבד על מנת לשוחח.

"את חוששת מהצלקת", היא אמרה לי, מישירה מבט מבין לתוך עיניי. "זה טבעי לחלוטין", הוסיפה, "ואת לא צריכה לדאוג כל-כך. יש היום טיפולים מצויינים שיכולים לעזור".

נשמתי נשימת הקלה קטנה אבל לא פציתי את הפה, רק הקשבתי.

"אני הולכת לדבר איתך ישיר ופתוח", אמרה הרופאה, "ובסוף את תחליטי מה נראה לך הכי נכון".

ניסיתי לחייך. אני חושבת שחייכתי. בכל מקרה, היא המשיכה:

"תראי, עם טיפול בצלקות, עדיף לפעול מהר. כלומר, להתחיל בטיפול מהרגע שהתפרים יוצאים והמקום סגור ויבש.. זה לוקח זמן שונה אצל כל אחת, אבל כשזה קורה, כדאי להיות מוכנה".

הנהנתי.

"הבנתי מהאחיות שהצלקת כואבת ומגרדת לך", היא הוסיפה, "ובמקרה זה, כמה שפחות מגע ידיים עם הצלקת, עדיף ומומלץ".

"אז אי אפשר למרוח על הצלקת כלום"? שאלתי בחשש

הרופאה חייכה במסתוריות. איך הם אוהבים את המתח הזה…

"אפשר גם למרוח ואפשר גם להתיז תרסיס שמאפשר טיפול בצלקת בלי מגע יד", היא אמרה אחרי זמן שהרגיש לי כמו נצח קטן, "התרסיס מבוסס סיליקון, מתייבש תוך כמה דקות מעצמו, את לא צריכה לעשות כלום חוץ מלהקפיד להתיז אותו על הצלקת פעמיים ביום".

"ואיך נקרא התרסיס, מה הוא עושה"? שאלתי את הרופאה, שהדבר נראה בעיניה מובן מאליו כנראה.

"השם הוא קלו קוט והוא מזרז את הריפוי של הצלקת, משטח אותה ומפחית את האודם והגרד ממנו את סובלת..  היא הביטה לתוך עיניי במבט שרופאים שומרים לרגע של מציאות מפוקחת. "אבל

בעיקרון, יש טיפולים נוספים. היא סיפרה לי גם עליהם, אבל אף אחד מהם לא נשמע כמו משהו שאוכל להשתמש בו, בעקבות הגירודים והכאב, שהובטח לי שיפחתו עם הזמן.

***

בבית, בסביבה הטבעית והנוחה שלי, במצב שגם ככה אין לי לילות ואני לא ישנה הרבה, יצאתי לחקור, בין כל שאר הדברים, גם את נושא הטיפול בצלקת מהקיסרי.

כן, הטיפולים רבים ומגוונים, אבל למישהי כמוני עם כאבים וגירודים אינטנסיביים, מצאתי רק תשובה אחת שבאמת דיברה אלי – מה שהמליצה הרופאה שטיפלה בי לאחר הקיסרי.

אחרי כמעט שלושה חודשים של טיפול מסור עם קלו קוט, הצלקת שלי כמעט נעלמה בחזרה אל תוך העור. הפכה לכמעט בלתי מובחנת. גם הגירודים פחתו עם הזמן.
חודש נוסף מעבר למה שתכננתי, לקח בשביל לחזור לגזרה שרציתי.
בסדר, אז זה קרה בחורף, והים והביקיני עוד רחוקים, אבל הי, לפחות יש לי למה לחכות…

איך תחליטי ותבחרי איפה ללדת בקיסרי?

ברגע שהתבשרתי שעלי ללדת בניתוח קיסרי, מצאתי את עצמי מול פרוייקט איסוף מידע אינסופי בנושא. בדקתי הכל, אבל אז גיליתי, שאת אחד הדברים החשובים ביותר, השארתי בטעות, כמעט לסוף.עד כמה זה משנה איפה תלדי בניתוח קיסרי?
איך תדעי לבחור?
על פי מה להחליט?

כל אחת והצרכים האישיים שלה.
אז בשביל אלו מכן שרוצות לבחור, אספתי את השאלות החשובות שכדאי לברר את התשובה עליהן, לפני שמחליטים איפה לבצע את הקיסרי.
ככה, כל אחת מכן תוכל לברר ולמצוא את המקום המתאים ביותר מבחינתה, להתחיל בו את החיים של קיסרית או קייסר חדשים.

כמה זה רחוק מהבית?

לפעמים לדעת שמישהו יכול לקפוץ להביא לך משהו מהר, עדיף על שיקולים אחרים במקום רחוק יותר.

מה הם תנאי השהיה במרכז הרפואי?

ההתאוששות מהקיסרי לוקחת זמן. וודאי שאת נמצאת ולנה במקום שתואם את צרכי הנוחות שלך. בנוסף, מקומות שונים מציעים סדנאות ומידע רלוונטי לטיפול בתינוקות, כבר במהלך האישפוז. כדאי לברר.

איך הצוות?

נכון, כל המקומות שואפים להיות הכי מקצועיים, אבל לאלו מכן שחשובה להן גם רמת השירות והאדיבות של הצוות המטפל, מומלץ לחפש קצת מידע על כך מאימהות מנוסות שעברו קיסרי לאחרונה, במקום שאתן מתעניינות בו. אימהות כאלו, אפשר למשל למצוא בקבוצות פייסבוק מתאימות.

איזו הרדמה מתוכננת לי?

זה פחות קשור למקום, ויותר קשור אליך ספציפית כיולדת, אבל זה משהו שכדאי לדעת אם יש באפשרותך לבחור בין לידה בהרדמה מלאה, או לידה בטשטוש חלקי.
אימהות רבות בוחרות באופציה שמאפשרת להן לראות, לפגוש ולחוש את תינוקן, מיד כשהוא נולד

האם מותר להביא מלווה?

מומלץ לברר מראש. כשמותרת כניסת מלווה ללידה עצמה, חותמים על טופס "מידע והסכמה" לפני, ו… זה הכל.
מלווה יוכל להיכנס גם בשלב ההתאוששות, עם צמיד אישור שיינתן לו מהאחיות.

האם מאפשרים "סקין טו סקין" (שיטת "עור לעור" או "קנגרו")?

חלק ממחלקות הלידה בקיסרי, מאפשרות מגע עור בעור, הכולל הנחה של התינוק על אימו, מיד לאחר הלידה. בדקי והתייעצי לגבי כך עם המקום בו את מעוניינת ללדת.

האם מותר ללוות את הלידה עם מוסיקה?

במחלקות לידה מסוימות, מתאפשרת השמעת מוסיקה בזמן הלידה עצמה. אם זה חשוב לך, את יכולה לברר ולוודא מראש, ואולי לבחור כמה שירים שיהפכו לאפילו יותר בלתי נשכחים.

מאחלת לכן לידה קלה ואושר גדול מהקיסריות והקיסרים שבדרך.

קלו קוט תרסיס למניעה וטיפול בצלקות

קלו קוט מרכך ומצמצם את הצלקת, מפחית אודם ומקל על הגרד ועל חוסר הנוחות של הצלקת.  קלו קוט תרסיס אינו דורש מגע יד ומתייבש במהירות (תוך 2-3 דקות) – מקצר את משך זמן ההמתנה מרגע ההתזה ועד לרגע לבישת הבגד.

המילון הקיסרי לאימא המתחילה – כל מה שחשוב לדעת

יום בהיר אחד את שומעת את המילים "לידה קיסרית", והיא מקבלת משמעות אחרת לחלוטין ממה שהיתה עד עכשיו.
פתאום זאת אני שצריכה לעבור ניתוח קיסרי, ומסתבר שכל מה שידעתי עד עכשיו בנושא, לא מתקרב אפילו למה שכדאי באמת לדעת.

פתאום, מכל הכיוונים, מופיעים מושגים חדשים – עולם שלם של ביטויים וקיצורים, שהם עולם חדש.

אז רגע לפני שהפאניקה מטפסת לך בגרון, ריכזתי עבורך את המושגים החדשים שחשוב להכיר, ואת המשמעות שלהם – בלי פוזה וחפירות מיותרות:

אלקטיבי, ניתוח קיסרי

לידה אלקטיבית משמעה ניתוח מתוכנן מראש, מבחירת היולדת או הרופא. זאת להבדיל מניתוח בעקבות מצוקה או ניתוח דחוף. בין הסיבות לבחירה בקיסרי אלקטיבי: הימנעות מלידה נרתקית ספונטנית, היריון מרובה עוברים, שלית פתח, ניתוח קיסרי קודם ועוד.

38-39, שבוע

המועד המקובל לניתוח קיסרי אלקטיבי (ר"ע), למעט מקרים ייחודיים.

אפס הפרדה, בקיסרי

כינוי למדיניות בבתי חולים, המאפשרת לאם ולילוד לשהות יחד באופן רציף ומשותף מרגע הלידה, במהלך האשפוז שלאחריה, ועד השחרור ממנו.
מומלץ להבחין שבתי חולים שונים מגדירים באופן שונה את המושג, וכדאי לבדוק ולוודא כיצד והאם הוא מתבצע במקום בו בחרת ללדת בניתוח קיסרי.

ביות מלא

התינוק ישהה איתך, בחדרך בבית החולים, מרגע הלידה ולאורך כל שעות היממה.

ביות גמיש

התינוק ישהה איתך חלק מהזמן, ובחלקו ישהה בתינוקיה במחלקת היולדות.

דולה

מלווה מקצועית שניתן לשכור את שרותיה באופן פרטי, ומגישה תמיכה פיסית ורגשית במהלך הלידה.

הרדמה בניתוח קיסרי, סוגים:

אפידורלית – סוג של הרדמה אזורית, במהלכה מוזרקים חומרים מאלחשים באמצעות קטטר אל החלל האפידורלי. הזריקה, נעשית בשלב הראשון של הלידה ועשויה לגרום לאובדן תחושה. אובדן התחושה גורם להפחתה ברמת כאבים, על ידי חסימת מעבר של אותות כאב בעמוד השדרה. אף על פי שנהוג לחשוב כי "אפידורל" הוא החומר המוזרק, למעשה, ניתן השם בשל מיקום ההזרקה בתוך גוף היולדת.

כללית – במקרים מיוחדים, בעיקר כאשר מדובר בניתוח קיסרי דחוף, או כאשר מסיבות רפואיות לא ניתן לבצע הרדמה אחרת, הניתוח ייעשה בהרדמה כללית, הנחשבת לפחות בטוחה לאימא ולעובר.
ספינלית – הרדמה דומה במהותה להרדמה אפידורלית ונעשית על ידי זריקה בגב בין חוליות עמוד השדרה.

ויבק (VBAC)

לידה נרתיקית, אחרי לידת קיסרית.

ידידותי, קיסרי

"קיסרי ידידותי" הוא בעצם כינוי שניתן על ידי בתי חולים ללידה קיסרית המערבת אלמנטים של "אפס הפרדה" (ר"ע), אך אינם מחויבים אליו באופן מוחלט. רצוי לוודא מה בדיוק כולל "קיסרי ידידותי" בכל בית חולים. כמו כן, ניתוח קיסרי ידידותי מאפשר לעיתים שהייה של בני הזוג בחדר הלידה.

עור לעור אחרי לידה קיסרית (סקין טו סקין – מכונה גם "שיטת קנגורו")

שיטת טיפול לאחר הלידה. משכיבים את גופו הערום של התינוק על החזה הערום של האם, בזמן שהאם מצויה בתנוחת שכיבה, חצי ישיבה או ישיבה על המיטה.
מכסים את גב התינוק בשמיכה. חום גוף האם שומר על חום גוף הילוד. החושים של התינוק והאם משתפים פעולה בקשר הראשוני – ראיה, שמיעה, מגע, וריח.

צלקת מהניתוח הקיסרי

קיימות גישות שונות לניתוח קיסרי, אך הדרך המקובלת ביותר כיום לבצעו הינה בחתך רוחבי נמוך, הן בדופן הבטן והן דרך הרחם. בשתי הגישות תיווצר צלקת.
לאחר התייבשותה והיסגרותה, ניתן למזער את הצלקת, על ידי שימוש בקלו קוט תרסיס, אשר משטח, מרכך ומצמצם את הצלקת, מפחית אודם ומקל על הגרד ועל חוסר הנוחות של הצלקת. קלו קוט תרסיס אינו דורש מגע יד ומתייבש במהירות (תוך 2-3 דקות) – מקצר את משך זמן ההמתנה מרגע ההתזה ועד לרגע לבישת הבגד.

קלו קוט תרסיס למניעה וטיפול בצלקות

קלו קוט מרכך ומצמצם את הצלקת, מפחית אודם ומקל על הגרד ועל חוסר הנוחות של הצלקת. קלו קוט תרסיס אינו דורש מגע יד ומתייבש במהירות (תוך 2-3 דקות) – מקצר את משך זמן ההמתנה מרגע ההתזה ועד לרגע לבישת הבגד.

הנחיות קליניות עדכניות לטיפול בצלקות קובעות: ג'ל סיליקון יעיל במניעת צלקות והוא לעיתים מועדף על פני טיפולים אחרים

הנחיות קליניות עדכניות לטיפול בצלקות קובעות: ג'ל סיליקון יעיל במניעת צלקות והוא לעיתים מועדף על פני טיפולים אחרים.

צלקת שאינה תקינה נובעת כתוצאה משיבוש בתהליך הטבעי של החלמת העור לאחר פציעה. במצב זה מתרחש ייצור עודף של קולגן המתאגד על פני העור במבנה לא מסודר, יוצר רקמה צלקתית אבנורמאלית וכתוצאה מכך עלולה להתפתח צלקת היפרטרופית או קלואידית. צלקת אדומה ומוגבהת הינה על פי רוב השלב הראשוני של צלקת אבנורמאלית. צלקת כזו עלולה להיות מגרדת, כואבת, רגישה, או להגביל את התנועה ולכן חשוב לטפל בה מוקדם, עם החלמת הפציעה.

באוגוסט 2014 פרסמה האגודה האמריקאית לכירורגיה דרמטולוגית (American Society for Dermatologic Surgery) הנחיות קליניות עדכניות לטיפול בצלקות. בדומה להנחיות שפורסמו ב- 2002, גם הנחיות אלה מתמקדות במניעת צלקת אבנורמאלית – היפרטרופית או קלואידית. ההמלצות הקליניות פותחו על ידי פנל מומחים בינלאומי שסקר את הספרות המדעית שפורסמה בין השנים 2002 ל- 2012, אודות האפשרויות השונות לטיפול בצלקות.
בין המסקנות וההמלצות שפורסמו במסמך האגודה:

  • סיליקון הינו שיטת טיפול מועדפת למניעה וטיפול בצלקות מסוימות.
  • ג'ל סיליקון יעיל לפחות כמו יריעות סיליקון והינו בקו הראשון במניעת התפתחות צלקות לא תקינות.
  • כאשר קיים סיכון גבוה לפתח צלקת אבנורמלית יש לטפל בצלקת באמצעות ג'ל סיליקון מיד לאחר החלמת הפצע, למשך חודש לפחות.הגנה על הצלקת מפני קרינת השמש חיונית למניעה ולמזעור היפר-פיגמנטציה של צלקת.בתהליך ההחלמה לא מומלץ לחשוף צלקות לשמש. באזורים חשופים מומלץ להשתמש במסנן קרינה.
  • ג'ל סיליקון נוח לשימוש ויעיל גם באזורים בהם הטיפול ביריעות סיליקון מוגבל – כאשר הצלקת נמצאת באזורי תנועה או באזורים לחים, יריעות סיליקון אינן תמיד נשארות במקומן ועל כן אינן נותרות על הצלקת. כמו כן, כאשר הצלקת נמצאת באזור הפנים או באזורים גלויים אחרים, ישנם מטופלים המעדיפים לא להבליט את נוכחות הצלקת באמצעות יריעות סיליקון ועל כן אינם מתמידים לשים את יריעות הסיליקון באופן קבוע, מה שעלול לפגוע ביעילות הטיפול. לעומת זאת, ג'ל סיליקון יעיל באותה מידה כמו יריעות סיליקון, אך נוח יותר ליישום במקומות אלה ודיסקרטי.

 

להנחיות המלאות:

חלק 1:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25068543
חלק2:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25068544

קלו קוט נמצא יעיל בהאצת שיפור מראה הצלקת והפחתת שיעור היפרטרופיה של צלקות ניתוחיות חדשות

Clinical Evaluation of a New Self-Drying Silicone Gel in the Treatment of Scars: A Preliminary Report
Signorini M, Clementoni MT, Aesthetic Plastic Surgery 2007; 31:183-187

מחקר אקראי, פרוספקטיבי ומבוקר בדק את יעילות קלו קוט כטיפול ג'ל סיליקון מקומי המתייבש מעצמו. המדדים המרכזיים שבדק המחקר היו שיעור היפרטרופיה* בצלקות ניתוחיות חדשות ומידת התמדת המטופלים בטיפול.

המחקר נערך במשך שנה וכלל 160 מטופלים בני 5 עד 82 שנים (ממוצע הגילאים: 53.5 שנים) שעברו ניתוח 10 ימים עד 3 שבועות לפני תחילת המחקר. נגעים שפירים או סרטניים בעור היו הסיבה העיקרית לניתוחים, אך גם נכללו צלקות בעקבות ניתוחים קוסמטיים.

החולים נחלקו באופן אקראי לשתי קבוצות – קבוצה ראשונה אשר טופלה בקלו קוט וקבוצה שנייה היוותה קבוצת ביקורת ולא קיבלה טיפול. אלה שקיבלו טיפול נדרשו למרוח קלו קוט בוקר וערב במשך 4 חודשים (וכן אחרי רחצה או פעילויות ספורט אינטנסיביות)

יעילות הטיפול נמדדה על פי התפתחות מורפולוגית של הצלקת: שינויים בצבע העור סביב הצלקת, גובה ונוקשות הצלקת. תסמינים אלה הוערכו על ידי המטופלים, אחיות והרופא המטפל על פי סולם מדידה בעל 4 דרגות:

דרגה 1 – צלקת נורמאלית
דרגה 2 – מעט היפרטרופיה (גדילת יתר של הרקמה הצלקתית)
דרגה 3 – צלקת היפרטרופית
דרגה 4 – צלקת קלואידית

סבילות לטיפול נקבעה על-פי תופעות לוואי והערכה אם תופעות אלה קשורות למוצר, והערכה כללית של הרופא המטפל לגבי סבילות.

שביעות רצון המטופל והרופא התייחסה לקלות השימוש, משך הטיפול, תוצאה קוסמטית ודעה כללית על הטיפול.

תוצאות

הצלקות דורגו כנורמאליות על ידי 67% מהחולים שטופלו בקלו קוט ו-28% מאלה שלא קיבלו טיפול

72% מהמטופלים שלא קיבלו טיפול סבלו מגדילת יתר של הרקמה הצלקתית  בהשוואה ל- 33% בלבד שטופלו עם קלו קוט.

table2

קלו קוט נמצא יעיל בהאצת שיפור מראה הצלקת והפחתת שיעור היפרטרופיה של צלקות ניתוחיות חדשות.

illustration1

בתמונה: שומה מולדת בשפה תחתונה. למטה: 6 חודשים לאחר ניתוח להסרת השומה ומריחת ג'ל סיליקון. 

illustration2בתמונה: צלקת קלואידית 5 חודשים לאחר ניתוח להסרת ציסטה תת-עורית על הלחי השמאלית. למטה: 6 חודשים לאחר הניתוח ולאחר טיפול באמצעות ג'ל סיליקון.

סבילות

 • כל המטופלים דיווחו שקלו קוט היה פשוט לשימוש.
 • ההתמדה בטיפול הייתה טובה מאד, במיוחד בצלקות בפנים מכיוון שקלו קוט שקוף ואינו נראה.
 • קלו קוט לא גרם לתופעות לוואי כגון מסמוס mecuration (ריכוך הרקמה הצלקתית עקב עודף נוזלים), פריחות, גירויים או זיהומים.

תוצאות המחקר מצביעות על יעילות טובה ושיעור גבוה של מטופלים שנצמדו לטיפול ובשל כך דירגו החוקרים את קלו קוט כטיפול הבחירה הראשון למניעת היפרטרופיה (גדילת יתר של הרקמה הצלקתית) של צלקות חדשות.

קלו קוט יעיל כמו יריעות סיליקון בטיפול בצלקות היפרטרופיות וקלואידיות, אך נח יותר לשימוש ומשפר היענות לטיפול

Efficacy and Tolerability of a Novel, Silicone Gel for Scar Treatment
Sebastian G et al., Dermatol 2004; 30:450

צלקות היפרטרופיות וקלואידיות נוצרות, כנראה, עקב יצירת עודף קולגן. מחקר שכלל 111 מטופלים (63% נשים ו- 37% גברים) ממדינות שונות באירופה בחן את יעילות ובטיחות קלו קוט בטיפול באודם, נוקשות וגובה צלקת וכן בכאב וגרד הנלווים לצלקת.

הנבדקים סבלו מצלקות היפרטרופיות או קלואידיות וטופלו בג'ל סיליקון קלו קוט במשך 2.3 חודשים בממוצע. מרבית הצלקות נגרמו עקב ניתוח והשאר כתוצאה מכוויה או תאונה. 75% מהצלקות היו בנות פחות משנתיים.

הנבדקים והרופא המטפל דירגו את תסמיני הצלקת בסולם שנקבע מראש (טוב מאד, טוב, מתון, אינו משביע רצון).
יעילות הטיפול נקבעה על פי השינוי מהערכת הצלקת בנקודת ההתחלה לנקודת הסוף של המחקר.
סבילות נקבעה על פי דיווחים של תופעות לוואי.

תוצאות

בטיפול בצלקות היפרטרופיות וקלואידיות קלו קוט משפר משמעותית את כל מדדי הצלקת.

 • מרבית המטופלים (80.1%) דיווחו על יעילות טובה או טובה מאד של הטיפול.
 • 75.7% מרופאי העור נתנו ציון "טוב מאד" לקלו קוט שהפחית תוך 3 חודשים: אודם, נוקשות וגובה צלקת, ותסמיני כאב וגרד הנלווים לצלקת.
 • יעילות הטיפול דורגה באופן זהה בצלקות ישנות וחדשות.
 • 75% דירגו את הטיפול בצלקת ישנה כטוב עד טוב מאד ו- 88.9% דירגו את הטיפול בצלקת חדשה כטוב עד טוב מאד.
 •  80% מרופאי העור דירגו את יעילות הטיפול בצלקות היפרטרופיות כטובה עד טובה מאד, 82.3% דירגו את יעילות הטיפול בצלקות קלואידיות קטנות כטובה עד טובה מאד, ו- 70% דירגו אותה כטובה לצלקות קלואידיות גדולות.
אחוז המטופלים שדיווחו על קלו קוט כטיפול "טוב – טוב מאד", לפי סוג צלקת

article2-table1

שינוי ממוצע בתסמיני צלקת לפי ציון *VSS חציוני

article2-table3*סולם VSS, Vancouver Scar Scal, הוא סולם המשמש להערכת צלקת.

המחקר סיכם כי יעילותו של ג'ל סיליקון קלו קוט זהה ליעילות יריעות ג'ל סיליקון בטיפול בצלקות היפרטרופיות וקלואידיות. קלו קוט פשוט יותר לשימוש, ולכן משפר את התמדת המטופל בטיפול ואת הסיכוי לצלקת בעלת מראה משופר.

קלו קוט (לבד או בשילוב עם יריעות סיליקון) יעיל יותר מיריעות סיליקון בלבד בטיפול בצלקות היפרטרופיות וקלואידיות

The Efficacy of topical Silicon Gel Elastomers in the Treatment of Hypertrophic Scars, Keloid Scars, and post-laser Exfoliation Erythema
Chernoff WG. Et al. Aesth. Plast. Surg. 2007; 31: 495-500

קלו קוט רשום על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) כטיפול שווה ערך (equivalent) ליריעות ג'ל סיליקון, למניעה וטיפול בצלקות היפרטרופיות וקלאודיות. מחקר פרוספקטיבי שנמשך 90 יום העריך את יעילות קלו קוט, יעילות יריעות ג'ל סיליקון, ויעילות שילוב טיפולים אלה, בשיפור צלקות בקרב 30 מטופלים.

במחקר נכללו מטופלים שלהם צלקת דו צדדית אדומה ומוגבהת, (היפרטרופית או קלואידית).  רק צד אחד של הצלקת טופל וצידה השני של הצלקת שימש כביקורת. הצלקות נבדקו לאחר 30, 60 ו-90 ימי טיפול.

המדדים העיקריים במחקר כללו ניתוח פרופילומטרי (profilometry) של טופוגרפיית הצלקת לפני ואחרי ביופסיות היסטולוגיות של הצלקת המטופלת וצלקת הביקורת, תסמינים הקשורים לצלקת, והערכת המטופל לגבי קלות השימוש בטיפול. הערכות נעשו על ידי דיווחים סובייקטיביים של המטופלים והרופאים.

תוצאות:

 • צלקות שעברו טיפול הראו שיפור בכל הפרמטרים לעומת צלקות הביקורת, בכל אחת מקבוצות הטיפול.
 • טיפול בקלו קוט או טיפול משולב של קלו קוט ויריעות סיליקון הביא לתוצאות טובות יותר ולשיפור בצלקות, בהשוואה לטיפול ביריעות סיליקון בלבד.
 • אודם הפצע (אריתמיה) הופחת והודגמה היסטולוגיה של קולגן מסודר יותר.
 • מטופלים העדיפו את קלו קוט וטענו כי הוא קל יותר לשימוש מיריעות סיליקון. קלו קוט ויריעות  סיליקון הפחיתו גירוד, אי נוחות וריכוך עור (Maceration). 

מסקנה

קלו קוט הוא טיפול יעיל אותו ניתן להוסיף לארסנל הטיפול בפצעים על רקע ניתוח או טראומה, וטיפול בצלקות היפרטרופיות וקלואידים.

קלו קוט יעיל בשיפור הצבע, הצורה, המרקם והתחושה של צלקות לאחר ניתוח קוסמטי

Silicone gel plastic surgery scars: a prospective study
Radwanski H et al Rev Bras Cir Plast.2010; 25(3):428-433

יעילות סיליקון במניעת צלקות היפרטרופיות וקלואידיות הוכחה במחקרים רבים. מחקר פרוספקטיבי שנערך במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית חולים בארה"ב בחן את השפעתו של ג'ל סיליקון על צלקות כתוצאה מפצעי ניתוח קוסמטי בקרב אוכלוסיית חולים עם גווני עור שונים (בהירים וכהים).

המחקר נערך במשך שנה וחצי וכלל 128 אנשים בגיל 15 עד 65 שנים שקיבלו הפנייה לטיפול בצלקת במטרה לשפר תוצאה קוסמטית. לכל משתתפי המחקר הייתה צלקת חדשה כתוצאה מניתוח פלסטי. המחקר לא כלל אנשים עם פצע ניתוחי פתוח או מחלה מטאבולית (למשל סוכרת). 98% ממשתתפי המחקר היו נשים.

משתתפי המחקר טופלו בקלו קוט בלבד. הם נדרשו למרוח ג'ל על שטח הצלקת, פעמיים ביום, במשך 3 עד 6 חודשים. בנוסף לתיעוד מצולם של הצלקת התבקשו המשתתפים למלא שאלון ועברו בדיקה רפואית של הצלקת.

69 אנשים סיימו את הטיפול במועד המתוכנן והאנליזה בוצעה על פיהם. מרבית החולים הפסיקו את הטיפול קודם עקב הצלחה רבה כבר בתחילת הטיפול.

תוצאות

 • נצפה שיפור מובהק בצלקות שטופלו בקלו קוט, במיוחד בשלושת החודשים ראשונים (p<0.0001)
 • תסמיני הצלקת השתפרו משמעותית, במיוחד בגרד ורגישות הצלקת (p<0.0001), בעיקר בשלושת החודשים הראשונים.
 • נצפה שיפור מובהק באודם ובגמישות הצלקת במטופלים שסיימו את הטיפול.
 • הורגשה הקלה בצלקת (p<0.0001) במיוחד בשלושת החודשים הראשונים.
 • על פי השאלון, דורג הטיפול כטוב עד מצוין בקרב 90% מהמטופלים.

המחקר קבע שהשימוש בקלו קוט על צלקות כתוצאה מניתוח קוסמטי, בטוח ויעיל במניעת צלקות לא יפות. הוא משפר מאפייני צלקת כגון אודם, גרד ונוקשות. לקלו קוט השפעה חיובית על צלקות ניתוח לאחר ניתוחים פלסטיים.

קלו קוט יעיל בשיפור תסמיני הצלקת

Scar Management: obsvational study of 1522 patients using the patented Kelo-cote silicone gel technology
Sepehrmanesh M. Komp Dermatologie 2006; 1:30-32

סיליקון הוא -Gold standard במניעה וטיפול בצלקות. טיפול בסיליקון הוכיח יעילות קלינית בהשוואה לשאר סוגי הטיפולים הטופיקליים (על העור) והוא מומלץ על ידי וועדות מומחים בינלאומיות.
מחקר תצפיתי על 1522 מטופלים הראה שקלו קוט יעיל  בשיפור תסמיני הצלקת. שביעות הרצון של הרופאים ושל המטופלים הייתה גבוהה. המחקר התצפיתי בדק את סבילות ויעילות ג'ל הסיליקון קלו קוט בטיפול בתסמיני צלקת כמו אודם ו"התרוממות" הצלקת וכן כאב וגירוי הנלווים לצלקת. במחקר השתתפו 1522 אנשים בגילאי שנה עד 94 שנים (36±16.2  שנים ) שסבלו מצלקות היפרטרופיות או קלואידים. מרבית הצלקות היו חדשות ( פחות מ-3 חודשים), אך נבדקו גם צלקות ישנות הקיימות לפחות 4 שנים (8%). כ- 2/3 מהצלקות היו תוצאה של ניתוח ושאר הצלקות נגרמו מתאונה, כוויה וסיבות אחרות.

המטופלים מרחו ג'ל סיליקון קלו קוט פעמיים ביום, לתקופה ממוצעת של 2 עד 6 חודשים (מקסימום 10 חודשים). במרבית המקרים (83.3%) לא ניתן טיפול נוסף. במהלך הטיפול דירגו המטופלים והרופאים תסמינים טיפוסיים של הצלקת, דיווחו על תופעות לוואי ומילאו שאלון שביעות רצון.

תוצאות:

מחקר זה מצא כי קלו קוט יעיל בטיפול בצלקת וכי הוא מקל על תסמיני צלקת. הרופאים והמטופלים דיווחו על שביעות רצון מתוצאות הטיפול שהשיגו.

יעילות קלו קוט: שיפור בתסמיני הצלקת
70% עד 84% מהרופאים דיווחו על שיפור בתסמינים השונים של הצלקת. הערכת המטופלים הייתה כמעט זהה לזו של הרופאים (70% עד 85%). ההערכות לגבי סה"כ יעילות הטיפול היו גם הן כמעט זהות.

article4-table1

סבילות טובה
סה"כ נצפו 26 תופעות לוואי בקרב 23 מתוך 1522 מטופלים (1.5%) שטופלו בג'ל סיליקון קלו קוט.  לא נמצא קשר נסיבתי בין תופעות הלוואי לטיפול בקלו קוט (15 תופעות לוואי בלבד סווגו כ-probable או possible). תופעות הלוואי בכל המקרים היו תגובות עוריות, לדוגמה צריבה, אודם או גירוד.

סבילות לקלו קוט דורגה כ"טובה" או "טובה מאוד" על ידי 98.7% מהרופאים ו- 98.2% מהמטופלים 

article4-table2

שביעות רצון
רופאים ומטופלים היו שבעי רצון מקלות השימוש בקלו קוט. הרופאים דירגו גבוה את היענות המטופלים לטיפול, משך הטיפול ותוצאה קוסמטית.
article4-table3