חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

האם יש הבדל בין צלקת של ניתוח קיסרי חירום, אלקטיבי או צרפתי?

מה משותף לניתוח קיסרי חירום, קיסרי אלקטיבי וקיסרי צרפתי?

נגלה לך כבר עכשיו את התשובה – צלקת! אחרי ניתוח קיסרי נשארת צלקת- החדשות הטובות הן שיש דרך לסייע לטפל בה, אבל מאיפה מתחילים? באנו לעשות לך סדר

לניתוח קיסרי, בניגוד למה שנדמה, אין שום קשר לקיסרות או לבני אצולה כלשהם, וגם לא ליוליוס קיסר. מקור השם הוא בלטינית, ופירושו "לחתוך", מפני שבמהלכו נעשה חתך בבטן ובדופן הרחם. את העובר ואת השליה שעטפה אותו במהלך ההיריון מוציאים דרך אותו החתך, שלאחר מכן נתפר, מגליד, מחלים ו… כן, מצטלק.

הניתוח הקיסרי הראשון נולד מתוך מצב חירום, וגם בימינו הוא משמש במצבי חירום כמוצא אחרון, אבל הוא יכול להיות גם אלקטיבי (מתוך בחירה, ובתכנון מראש).

ניתוח קיסרי – הכירי את הסוגים השונים

ניתוח קיסרי חירום

במהלך הלידה, עלולים לצוץ מכשולים ומצבים שמחייבים התערבות. צניחת הדופק העוברי, התקדמות איטית מדי (לפעמים הראש נתקע בתעלת הלידה) ושלל סיבוכים אפשריים אחרים. אבל לא רק בלידה. גם במהלך ההיריון ישנם מצבי חירום שמחייבים ניתוח קיסרי דחוף. לכן, גם אם תכננת לידה טבעית, כדאי לשמור על אופציות פתוחות, כבר בזמן ההיריון. אבל למרות החסרונות והאווירה שנוצרת סביב מצב חירום כזה, יש גם כמה יתרונות בניתוח קיסרי, וכדאי להסתכל על הצד החיובי.

ניתוח קיסרי אלקטיבי

יש משהו מרגיע בתכנון מראש, אך מצד שני מדובר בניתוח לכל דבר, עם כל הסיכונים המשתמעים מכך. ישנן התוויות לביצוע ניתוח מתוכנן מראש: מצב בריאותי, היסטוריית לידות, מצג עכוז, הערכת משקל חריגה ועוד. החדשות הטובות הן שאת יודעת מתי את יוצאת לחופשת הלידה, מתי לקבוע עם הבייביסיטר של הילדים הגדולים וגם מה לעשות עם התור שקבעת ללק ג'ל.

ניתוח קיסרי צרפתי

ניתוחים קיסריים השתכללו והשתפרו עם הזמן ובצמוד להתקדמות הרפואה. בשיטה הצרפתית, שמבוצעת בשלב זה רק בניתוחים אלקטיביים, היולדת זוכה להיות חלק בלתי נפרד מהלידה. היא רואה את התהליך (אין פרגוד), נושפת ולוחצת את הילוד אל עבר הפתח בבטן. אבל חשוב מכך, שמלבד החתך החיצוני – כל הניתוח מבוצע באופן אחר מהניתוח הקיסרי ה"רגיל". אז מה ההבדלים העיקריים? הכי כיף – שלא מכניסים קטטר לשלפוחית השתן, אבל בנוסף, וחשוב יותר – כיוון החיתוך של דופן הרחם שונה (לאורך), וגם התפירה שונה (תת עורית), כאשר העור עצמו מודבק בדבק רפואי בלבד (לא בסיכות). כך, היולדת פחות כאובה, ויכולה לקום ולהתנייד כבר לאחר 3 שעות.

הניתוח כבר מאחורייך, עכשיו מה עם הצלקת?

לעור יש תפקיד חשוב בהגנה על הרקמות והאיברים שמסתתרים תחתיו. זו הסיבה שהוא זכה לתכונה מופלאה וחשובה – התחדשות. כשהעור נפצע, ובוודאי כשהוא מדמם, הגוף ממהר לייצר גלד במקום, ולשלוח תאים שמייצרים סיבי קולגן שקושרים את שולי הפצע ליריעה חדשה.

אז הניתוח עבר בשלום, המשפחה גדלה והאושר אינסופי. יתכן שאפילו שכחת את הכאבים ואת חוסר הנוחות בימים שאחרי הניתוח. אבל הצלקת שלך עדיין שם – כשאת רואה אותה, היא מזכירה לך את האהבה הגדולה החדשה בחייך. אבל היא זרה לך, ואולי היית מעדיפה להעלים (או לפחות לטשטש) אותה.

זו הדרך לסייע לטפל בצלקות מניתוח קיסרי

במצב הטבעי, ללא התערבות וללא סיבוכים או זיהומים, הגוף משלים בניית רקמת צלקת כשנה וחצי לאחר שהעור נפצע או נחתך. במקרה הטוב, העור מצטלק היטב וללא בעיות. אבל יש מקרים שמעכבים את ההחלמה, כמו זיהום, גיל, נטייה גנטית, ואפילו החלק בגוף. בנוסף, לפעמים יש באג בהגדרות של מערכת החיסון, שגורם לייצור מוגבר של קולגן חדש ולהרס מועט מדי של קולגן ישן. כל אלה עלולים לגרום לצלקת גבוהה, אדומה ובולטת.

ישנן כמה דרכים לטפל בצלקת מניתוח קיסרי – חלקן יעילות יותר וחלקן פחות. הדרכים הפולשניות נעשות בדרך כלל על ידי צוות רפואי, במפגש חד פעמי או בסדרת מפגשים – ניתוח, זריקות סטרואידים, הקפאה ולייזר.

הדרכים הלא פולשניות שהוכחו כיעילות הן ג'ל סיליקון, יריעות סיליקון, חבישות לחץ ומשחות סטרואידיאליות.

החלטת להתחיל לטפל בצלקת? מעולה. הכירי את קלו קוט

אז לא מתחשק לך להתיידד עם הצלקת שלך, וזה מובן לגמרי. החדשות הטובות הן שיש דרך לא פולשנית לעזור לך לטפל בצלקת, והיא בעלת יעילות גבוהה ומוכחת. החדשות הטובות יותר – אפשר להשתמש בה בבית, ממש בעצמך: במחקרים קליניים[1] נמצא, שלג'ל סיליקון יש פוטנציאל לקצר את משך ההחלמה ל-3 חודשים בממוצע, ולסייע בטשטוש הצלקת. הסיליקון מכסה את הצלקת ויוצר שכבת הגנה מפני זיהומים וגירויים, דואג לאיזון רמת הלחות הרצויה באזור הצלקת וגם משפיע על איזון בייצור של תאי ייצור הקולגן שאחראיים על יצירת הצלקת.

מוצרי קלו קוט נבדקו ואושרו  ע"י ה – FDA, CE ומשרד הבריאות כאביזר רפואי לסיוע בטיפול בצלקות, והיעילות שלהם בסיוע בטיפול בצלקות הוכחה במחקרים רבים. הם מפחיתים אדמומיות וגרד, משטחים צלקות בולטות וממזערים אותן הם  מסייעים גם לצלקות ישנות (עד 6 שנים מהיווצרות הצלקת).

קלו קוט ג'ל סיליקון בתרסיס מתייבש במהירות (תוך 2-3 דקות), חסר ריח וחסר צבע, ומאפשר לך להתלבש די מהר. כבר לא צריך להתארגן שעה מראש, ולא הטיפול בצלקת הוא זה שיעכב אותך (אם כבר תתעכבי, סביר שזה יהיה בגלל איזו דרישה מפתיעה מהפיצקי שלך).

[1] Scar Management: obsvational study of 1522 patients using the patented Kelo-cote silicone gel technology

הרשמה לקבלת הניוזלטר

היכן לרכוש?

ניתן לרכוש את מוצרי קלו קוט בכל רשתות הפארם, בבתי המרקחת הפרטיים, בבתי המרקחת של קופות החולים ובבתי המרקחת הדיגיטליים.

למה קלו קוט

נוסחת הסיליקון הייחודית של קלו קוט (Kelo-cote) פותחה במיוחד כמסייעת במניעה וטיפול בצלקות. במחקרים רפואיים הוכח שמריחה של קלו קוט על פני הצלקת יכולה למנוע התפתחות צלקת אדומה ובולטת ולהאיץ את קצב ההחלמה של הצלקת.​

הוראות שימוש​

למניעת התפתחות צלקת אדומה ובולטת יש להתחיל להשתמש בקלו קוט (Kelo Cote) לאחר סגירת הפצע ונפילת הגלד ו/או לאחר הוצאת התפרים – על עור סגור ויבש (שאינו מפריש).​

מחקרים קליניים​

קלו קוט (Kelo Cote) יעיל כמו יריעות סיליקון בטיפול בצלקות היפרטרופיות וקלואידיות, אך נח יותר לשימוש ומשפר היענות לטיפול.​