חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

טיפים חזרה לשגרה לאחר ניתוח לב פתוח

ניתוח לב פתוח הינו ניתוח מורכב וארוך המבוצע תחת הרדמה, ונועד לפתור מגוון רחב של מחלות כירורגיות של הלב, כלי הדם, הריאות והסרעפת, כמו גם תיקון של מומים מולדים.

בין המקרים הנפוצים לניתוח לב פתוח ניתן למנות ניתוח מעקפים, החלפת מסתמים, טיפולים נקודתיים בכלי הדם, תיקון מומים והשתלות לב וריאה.

במהלך הניתוח המנתח חותך את עצם החזה והאזור המטופל, ומחבר את המטופל למכונת לב ריאה המדמה את פעולתם של הלב והריאות. לאחר השלמת הפרוצדורה סוגר המנתח את העור על ידי תפרים, אותם יש להוציא לאחר פרק זמן שנקבע אל מול הצוות הרפואי.

פרק הזמן הראשוני לאחר הניתוח קריטי להצלחת המהלך.

בימים שלאחר הניתוח הצוות הרפואי ידריך את המטופל בהתאם לתובנות העולות מהמעקב אחריו. לאחר השחרור וההסתגלות הראשונית, יעובר המטופל לביתו.

חשוב לדעת, שניתוח לב פתוח הינו אירוע מורכב פיזית ונפשית, המשפיע על מסגרת המשפחה הביתית לפרק זמן ארוך.
תקופת ההחלמה הביתית, חשובה ומשמעותית הן למטופל והן למשפחה, והינה הזדמנות מצוינת לאימוץ הרגלים נכונים לאורח חיים בריא, ובהם תזונה נכונה, פעילות (תחת מגבלות) והפסקה של נטיות מזיקות (כמו עישון).

כיצד תסייעו להחלמה נכונה לאחר ניתוח לב פתוח?

1. התנהלות מדוקדקת בהתאם להנחיות הרפואיות

כאמור, ניתוח לב פתוח הינו אירוע מורכב, ותקופת ההחלמה בנויה משלבים שונים, כל אחד משפיע על הבא אחריו ועל המצב הכללי.

יש לעקוב באדיקות אחר ההמלצות הרפואיות של הצוות המטפל, להגיע בזמן להוצאת התפרים, לעקוב אחר מינוני משככי הכאבים, להגיע לפגישות מעקב ולהיות ערניים ביותר לכל תופעה יוצאת דופן, הופעת חום או כאבים.

2. אימוץ הרגלים נכונים ובריאים

אירועים מכוננים בחיינו, הם הזדמנות פז לשינוי הרגלים. ניתוח לב פתוח מצריך מאיתנו שינוי, הן בתזונה, הן באימוץ אורח חיים ספורטיבי (בהתאם להנחיות) ולנטוש לאלתר ובאופן מלא עישון, שתייה והתמכרויות שונות.

בתקופה שלאחר הניתוח חשוב לשמור על תזונה מאוזנת, כזו הכוללת ירקות ופירות, קטניות וחלבונים מהחי ללא שומן (כמו עוף ודגים). חשוב בנוסף לשמור על שתייה מרובה ולנסות ככל הניתן להפחית ממשקל הגוף, במידה וזה חורג מהמדדים הנורמטיביים.

עישון מהווה נטל כבד על הלב והריאות ולכן מומלץ בחום להוריד את המינון עד למינימום ההכרחי, ובעזרת צוות ייעודי, לנסות ולהגיע להפסקה אבסולוטית בהמשך.

3. פעילות גופנית יומיומית (בהתאם להנחיות הצוות המטפל)

אחד העקרונות החשובים בהחלמה מניתוח לב פתוח, הוא תזוזה.
לאחר הניתוח הצוות הרפואי יעודד את המטופל לנוע, וזאת על מנת לזרז את תהליך ההחלמה.
עיקרון זה חיוני גם בתקופת ההחלמה הביתית. אם לאורח חיים פעיל יתרונות רבים, הרי הם מועצמים בתקופה שלאחר ניתוח לב פתוח, ועשויים לתרום לעידוד מצב הרוח, שיפור זרימת הדם, חיזוק השרירים והשלד ועוד.

יש לקחת בחשבון שההתנהלות לפני הניתוח אינה דומה לזו שלאחריו, וכל פעולה תלווה בתחושות כאב ועייפות. יחד עם זאת, כדאי לצאת להליכה קצרה מדי יום (בכפוף להתייעצות עם הצוות הרפואי) ולהגדיל את הטווח, ובהמשך ורק בהתאם להוראות הצוות המטפל, לאמץ פעילויות גופניות נוספות.

4. לדאוג למעטפת אנושית תומכת ומעודדת

התקופה שלפני הניתוח כרוכה במתח עצום, והתקופה שלאחר הניתוח מאופיינת גם היא במתח, חרדה ותחושה ירודה באופן כללי. כל אלה, הם מופעים רגשיים נורמטיביים לחלוטין.

יחד עם זאת, לתמיכה נפשית הן מהמשפחה, החברים ומצוותים טיפוליים מוסמכים, משמעות עצומה והיא הכרחית להחלמה ולחזרה לשגרה.

מומלץ לדאוג לרשת תמיכה פיזית לאחר הניתוח הכוללת הכנת ארוחות, סיוע בעבודות בית קלות, וסיוע נפשי בכל עת שיש בו צורך.

חשוב להכיר בלגיטימיות של התחושות, ולמצוא פעילויות מסיחות דעת ומעודדות, כל אחד בהתאם להעדפותיו ותחביביו.

5. שמירה על היגיינה באזור הניתוח (ובכלל)

הפצע שנוצר לאחר ניתוח לב פתוח מצריך היערכות וטיפול מיוחד, למשך פרק זמן של מספר שבועות ממועד הניתוח.
יש לשמור על היגיינה באזור הפצע ולשטוף אותו בהתאם להנחיות הרפואיות על מנת למנוע זיהום, להימנע מחשיפה לשמש או הליכה לבריכה או לים בחודשים הראשונים שלאחר הניתוח.

כיצד מטפלים בצלקת לאחר ניתוח לב פתוח?

הפצע המחלים ככל הנראה יותיר אחריו צלקת. כ-8 שבועות לאחר הניתוח, לאחר נפילת הגלד מהפצע, ניתן  לטפל בצלקת  ולמזער את נוכחותה וכן להפחית את הגרד והאודם הנלווים אליה.

קלו קוט תרסיס – למניעה וטיפול בצלקות, מתאים במיוחד לצלקות גדולות ו/או רגישות למגע

קלו קוט הינה סדרת מוצרים המבוססים על ג'ל סיליקון המיועדים למניעה ולטיפול בצלקות הנוצרות מניתוחים, פציעות יומיומיות, כוויות וטראומה.

ניתוח לב פתוח עלול להותיר צלקת גדולה בדרך כלל, שאורכה יותר מ- 10 ס"מ. קלו קוט תרסיס הוא ג'ל סיליקון שאינו דורש מגע יד ולכן מתאים במיוחד למניעה וטיפול בצלקות גדולות (וגם כאלה הרגישות למגע וכואבות). כמו כן, הג'ל שקוף  ומתייבש במהירות, תוך כ- 2 דקות.

אין להשתמש בקלו קוט תרסיס בקרבת העיניים, האף או הפה. אין לשאוף את קלו קוט תרסיס. במקרים בהם לא ניתן להשתמש בתרסיס, ישנה אפשרות להשתמש בג'ל קלו קוט (השימוש יצריך מספר רב יותר של שפופרות לכיסוי כל השטח).

לקלו קוט ניסיון רב שנים בישראל ובעולם, ויעילותו ובטיחותו נבדקו והוכחו במחקרים רפואיים רבים.

ניתן לרכוש את קלו קוט ללא מרשם רופא בכל רשתות הפארם, קופות החולים וברכישה אונליין.

לאפשרויות לרכישה אונליין – לחצו כאן >>

הרשמה לקבלת הניוזלטר

היכן לרכוש?

ניתן לרכוש את מוצרי קלו קוט בכל רשתות הפארם, בבתי המרקחת הפרטיים, בבתי המרקחת של קופות החולים ובבתי המרקחת הדיגיטליים.

למה קלו קוט

נוסחת הסיליקון הייחודית של קלו קוט (Kelo-cote) פותחה במיוחד כמסייעת במניעה וטיפול בצלקות. במחקרים רפואיים הוכח שמריחה של קלו קוט על פני הצלקת יכולה למנוע התפתחות צלקת אדומה ובולטת ולהאיץ את קצב ההחלמה של הצלקת.​

הוראות שימוש​

למניעת התפתחות צלקת אדומה ובולטת יש להתחיל להשתמש בקלו קוט (Kelo Cote) לאחר סגירת הפצע ונפילת הגלד ו/או לאחר הוצאת התפרים – על עור סגור ויבש (שאינו מפריש).​

מחקרים קליניים​

קלו קוט (Kelo Cote) יעיל כמו יריעות סיליקון בטיפול בצלקות היפרטרופיות וקלואידיות, אך נח יותר לשימוש ומשפר היענות לטיפול.​