צלקות?!

הניסיון שלנו זה הבטחון שלכם!

חוגגים 20 שנה בישראל!

יום בהיר אחד את שומעת את המילים "לידה קיסרית", והיא מקבלת משמעות אחרת לחלוטין ממה שהיתה עכשיו.
פתאום זאת אני שצריכה לעבור ניתוח קיסרי, ומסתבר שכל מה שידעתי עד עכשיו בנושא, לא מתקרב אפילו למה שכדאי באמת לדעת.

פתאום, מכל הכיוונים, מופיעים מושגים חדשים – עולם שלם של ביטויים וקיצורים, שהם עולם חדש.

אז רגע לפני שהפאניקה מטפסת לך בגרון, ריכזתי עבורך את המושגים החדשים שחשוב להכיר, ואת המשמעות שלהם – בלי פוזה וחפירות מיותרות.

מילון ליולדת בניתוח קיסרי

מונחים שכל יולדת בקיסרי צריכה לדעת

ניתוח קיסרי אלקטיבי

לידה אלקטיבית משמעה ניתוח מתוכנן מראש, מבחירת היולדת או הרופא. זאת להבדיל מניתוח בעקבות מצוקה או ניתוח דחוף. בין הסיבות לבחירה בקיסרי אלקטיבי: הימנעות מלידה נרתקית ספונטנית, היריון מרו עוברים, שלית פתח, ניתוח קיסרי קודם ועוד.

שבוע 38-39 להריון

המועד המקובל לניתוח קיסרי אלקטיבי (ר"ע), למעט מקרים ייחודיים.

אפס הפרדה לאחר ניתוח קיסרי

כינוי למדיניות בבתי חולים, המאפשרת לאם ולילוד לשהות יחד באופן רציף ומשותף מרגע הלידה, במהלך האשפוז שלאחריה, ועד השחרור ממנו.
מומלץ להבחין שבתי חולים שונים מגדירים באופן שונה את המושג, וכדאי לבדוק ולוודא כיצד והאם הוא מתבצע במקום בו בחרת ללדת בניתוח קיסרי.

  • ביות מלא – התינוק ישהה איתך, בחדרך בבית החולים, מרגע הלידה ולאורך כל שעות היממה.

  • ביות גמיש – התינוק ישהה איתך חלק מהזמן, ובחלקו ישהה בתינוקיה במחלקת היולדות.

דולה

מלווה מקצועית שניתן לשכור את שרותיה באופן פרטי, ומגישה תמיכה פיסית ורגשית במהלך הלידה

ויבק (VBAC)

לידה נרתיקית, אחרי לידת קיסרית

סוגי הרדמה בניתוח קיסרי

  • אפידורלית – סוג של הרדמה אזורית, במהלכה מוזרקים חומרים מאלחשים באמצעות קטטר אל החלל האפידורלי. הזריקה, נעשית בשלב הראשון של הלידה ועשויה לגרו לאובדן תחושה. אובדן התחושה גורם להפחתה ברמת כאבים, על ידי חסימת מעבר של אותות כאב בעמוד השדרה. אף על פי שנהוג לחשוב כי "אפידורל" הוא החומר המוזרק, למעשה, ניתן השם בשל מיקום ההזרקה בתוך גוף היולדת.

  • כללית – במקרים מיוחדים, בעיקר כאשר מדובר בניתוח קיסרי דחוף, או כאשר מסיבות רפואיות לא ניתן לבצע הרדמה אחרת, הניתוח ייעשה בהרדמה כללית, הנחשבת לפחות בטוחה לאימא ולעובר.

  • ספינלית – הרדמה דומה במהותה להרדמה אפידורלית ונעשית על ידי זריקה בגב בין חוליות עמוד השדרה.

ניתוח קיסרי ידידותי

"קיסרי ידידותי" הוא בעצם כינוי שניתן על ידי בתי חולים ללידה קיסרית המערבת אלמנטים של "אפס הפרדה" (ר"ע), אך אינם מחויבים אליו באופן מוחלט. רצוי לוודא מה בדיוק כולל "קיסרי ידידותי" בכל בית חולים. כמו כן, ניתוח קיסרי ידידותי מאפשר לעיתים שהייה של בני הזוג בחדר הלידה.

עור לעור (סקין טו סקין – מכונה גם "שיטת קנגורו")

שיטת טיפול לאחר הלידה. משכיבים את גופו הערום של התינוק על החזה הערום של האם,  בזמן שהאם מצויה בתנוחת שכיבה, חצי ישיבה או ישיבה על המיטה.
מכסים את גב התינוק בשמיכה. חום גוף האם שומר על חום גוף הילוד. החושים של התינוק והאם משתפים פעולה בקשר הראשוני – ראיה, שמיעה, מגע, וריח.

צלקת מהניתוח הקיסרי

קיימות גישות שונות לניתוח קיסרי, אך הדרך המקובלת ביותר כיום לבצעו הינה בחתך רוחבי נמוך, הן בדופן הבטן והן דרך הרחם. בשתי הגישות תיווצר צלקת.
לאחר התייבשותה  והיסגרותה, ניתן לזרז את תהליך החלמת הצלקת ולצמצם אותה, על ידי שימוש בקלו-קוט תרסיס, אשר מסייע בטיפול בצלקת גם מניתוח קיסרי. קלו קוט תרסיס משטח, מרכך ומצמצם את הצלקת, מפחית אודם ומקל על הגרד ועל חוסר הנוחות של הצלקת.  קלו קוט תרסיס אינו דורש מגע יד ומתייבש במהירות (תוך 2-3 דקות) – מקצר את משך זמן ההמתנה מרגע ההתזה ועד לרגע לבישת הבגד

לרכישה אונליין>>